הודעה להורי החטיבה הצעירהשיתוף ב- facebook

הורי החטיבה הצעירה שלום,

אנחנו בעצומו של השבוע השני ללימודים. היינו אמורים להיפגש אך לאור ביטול אסיפות ההורים מצד מנהלת בית הספר, המפגש כרגע הוא באמצעי המדיה השונים.

זה לא סוד שאת שנת הלימודים הזו פתחנו בטונים צורמים בבית הספר בכר רוסו. לחלקנו הכרות מוקדמת עם בית הספר אך לחלקנו, המגש עם החטיבה הצעירה הוא שער הפתיחה לסביבה הלימודית בכלל ובבכר רוסו בפרט. המייחד את כולנו הם גני המועצה בהם היו ילדנו והיוו סוג של חממה עבורנו למערכת החינוך.

חשוב לנו לעצור רגע ולהסביר את אותם הקולות הצורמים הן אלו שנובעים ממחאת שכבה ג' והן אלו שנובעים מהמצב הרעוע של הקריה החינוכית אליה אנחנו שולחים את ילדנו ביום יום לאורך השנה.

העובדות מדברות בעד עצמן - לא הייתה תחושה שעבדנו לקראת ילדינו ימים ולילות. הרגשנו שמה שהיה , הוא שיהיה - לא שילוט, לא ברכות, לא משחקים בחלק מהבתים, חצרות מוזנחות ועוד. כלום לא נצץ או הבריק ונראה היה שבית הספר נראה מצב מוזנח ביום חגו ה- 1 בספטמבר.

לאור האווירה הקשה, התכנסה הנהגת ההורים במפגש שלא מן המניין במוצאי שבת האחרונה. בהיותנו חדשים מצאנו לנכון שלא להעדר מהישיבה והגענו כנציגי הגנים.

בישיבה קבלנו סקירה אודות הרקע למשבר הכולל מצב תחזוקתי של בית הספר, סקר המשבר בשכבת ג' וממד נוסף אודות המצב הפדגוגי והניהולי הלוקה בחסר בבית הספר.

כדי לקצר את היריעה נסביר בקצרה אודות משבר שכבת ג':

מאז שנת 2015 מיושמת בארץ רפורמת בנט שנוצרה כתוצאה ממחאת הסרדינים. הרפורמה נשענת על ההנחה כי יש לצמצם את תקן מספר הילדים בכיתה (שעד לשנת 2015 עמד על 40 תלמידים בכיתה) וכי בהתאם למצב הסוציו אקונומי בכל כיתה חדשה התקן יעמוד על כ- 32-34 תלמידים בכיתה. חשוב לציין כי הרפורמה נכנסה לפני שנתיים וחצי ואכן מיושמת בארץ אך לא בצורה שווה.

בשכבת ג' נוצר מצב כי בעקבות בקשות של הורים להעביר את ילדיהם לבתי ספר אחרים וכן בעקבות ניידות דמוגרפית, ירד מספר הילדים בשכבה ובהתאם לתקני משרד החינוך יודעו הורי שכבת ג' מפי מנהלת בית הספר בתאריך 22/06/2017 כי בשנת הלימודים הקרובה יצומצמו מספר הכיתות מ- 5 ל- 4 כיתות. המשמעות היא שבכל כיתה יעברו להיות בממוצע 33 ילדים במקום 27 ילדים בכיתה.

שכבת ג' הייתה בשנה שעברה בשנת מעבר בין החטיבה הצעירה לכיתה ב', שנה הדורשת הסתגלות למערכת החינוך וכי יש בה הרבה שינויים לעומת שיטת הלמידה בחט"צ (אין סייעת נוספת, אין קבוצות למידה קטנות, אין מורה מחליפה קבועה ביום החפשי של המורה וכדומה). כחלק מההסתגלות, נראה היה כי שכבבת ג' חוותה טלטלה לא פשוטה וקשיים פדגוגיים וחברתיים - חלק מהכיתות קיבלו ליווי ייעוצי, התקיימו מעברי כיתות במהלך השנה ונראה היה כי מהלכים רבים נועדו בכדי לייצר שקט בבית הספר והכנסה לתלם למרות הקשיים הרבים.

מיותר לציין כי ההודעה אודות צמצום הכיתות בסוף השנה, שמטה את הקרקע ל- 130 משפחות וכל המאמצים הלכו לריק כיוון שכעת שכבת ג' נדרשת במהלך של צמצום הכיתות להסתגלות מחדש, והכל בגלל שינוייי מספרי כמותי.

בקיץ נעשו ניסיונות אל מול המועצה לסייע בפתרון המשבר באמצעות פתיחת אזורי רישום וניוד תלמידים לבכר רוסו. זהו הפתרון המיטבי ביותר שתלוי ורק באשר המועצה ולצערנו הרב, למרות שהנהגת ההורים דאגה למצוא את אותם המשפחות שמעוניינות לרשות לבית הספר שלנו, לא זכינו לשיתוף פעולה מצד המועצה.

חשוב להדגיש כי שכבות נוספות בבית הספר קרובות מאוד מבחינה מספרית למצבה של שכבה ג' וכל שינוי דמוגרפי עלול להוביל גם בהם לסגירת כיתות. משמע, היום מדובר על מאבק של שכבת ג' ומחר בבוקר זו יכולה להיות כל שכבה אחרת.

השנה הזו תהיה שנתה השלישית של מנהלת בית הספר שהחלה את תפקידה לפני שנתיים.

הנהגת ההורים קבלה למן היום הראשון את המנהלת בשיתוף פעולה מלא ובהדדיות בכדי להגיע יחד להצלחות והישגים כמה שיותר מהר במיוחד לאור בקשתה לקבל את הזמן והמרחב ללמידת תהליכי העבודה בבית הספר ובעבודה מול המועצה. במהלך שנתיים אלו תמכה הנהגת ההורים וליוותה את יפית בתהליכים רבים. בשנת כהונתה השנייה הייתה מצדנו ציפייה גדולה להצעיד את בכר רוסו קדימה הן ברמת התשתיות, הכיתות, סביבת הלמידה והן ברמה הפדגוגית. לקראת סוף שנת תשע"ז הייתה אכזבה גדולה שלא נעשתה שום התקדמות באף אחד מהנושאים שציינו לעיל. הדבר רק התעצם כאשר הגענו בסוף החופשה וגילינו שאנו ממשיכים לצעוד לאחרו ולמעשה בית הספר נמצא בנקודת משבר מזה חמש שנים. חשוב לציין כי הנהגת ההורים בבכר רוסו הינה מהנהגות החזקות והראויות בארץ - מרבית ההישגים בבית הספר ניתן לזקוף לזכותם של הורים רבים שמקדישים מזמנם על מנת לקדם נושאים רבים שלא מטופלים על ידי בית הספר והמועצה (הסעות בימי שישי, תכנית ההזנה, חדר מחשבים, חדר מדעים וכדומה).

בחמש השנים האחרונות לא התקיימה שביתת תלמידים אפילו פעם אחת, מתוך ההבנה שהישגים משיגים יחד ולא כנגד ובטח שלא על חשבון הילדים.

לצערנו היום הגענו למקום שבו אנו עומדים בחוסר שיתוף פעולה עם כל הגורמים האחראים לחינוך ילדנו (בית הספר, המועצה ומשרד החינוך). במשרד החינוך רק לאחרונה הבינו את גודל המשבר הקיים בבית הספר והוא כרגע הגורם שמנסה לגשר על הפערים הרבים יחד אתנו. החלטנו, לראשונה מזה חמש שנים להירתם לשיבושי לימודים בכדי להרעיד את אמות הסיפים - שכבה ג' פועלת בבית ספר אלטרנטיבי במועדון הנוער בצור משה וביום שישי האחרון הכרזנו על שיבושי לימודים בשכבות ב' עד ו'. יחד עם זאת, ההנהגה בחרה להמשיך את השגרה של ילדי החטיבה הצעירה ביום שישי האחרון אך יכול להיות שנדרש לשיבושי לימודים בהמשך ואנו מצרים על כך מראש.

אנו מזמינים אתכם להיות מעודכנים ומעורבים ולהכנס לאתר:

אנו בעיצומו של תהליך צמיחה והתחדשות עמוקה - שינויים לא עושים ביום אחד ואנו מבקשים לגלות אורך רוח.

אנו מודים מראש על שיתוף הפעולה, את הפירות נקצור כולנו בשנים הבאות החל מילדי החטיבה הצעירה ועד לשכבות הבוגרות בבית הספר.

נשתף אתכם בכל מידע חדש וככל שנדע.

נציגי הנהגת ההורים בחטיבה הצעירה
בשם הנהגת ההורים המוסדית בבית הספר בכר רוסו

הודעות נוספות | יצירת קשר